Embed

Örgü Çorap

Çorabı 3.5 numara tığ ve Ören Bayan Dora ipi ile ördüm.

Çorabımıza 12 zincir ile başlıyoruz. Her iki yandan birer artırarak daire şeklinde döne döne sık iğne ile örüyoruz. Lacivert kısmı 11 sıra olunca hem artırmayı bırakıyoruz hem de kırmızı ipimize geçiyoruz.

Önde ortadaki bir sık iğneyi örmeden bırakıyoruz. (3. resimde sarı daire) Gidip gelmek suretiyle örmeye devam ediyoruz. 15,17 ve 19. sıralarda baştan ve sondan 7. sık iğneleri çift örerek artırıyoruz. (3. resimde beyaz daire) 27. sırayı da örünce topuğa geçiyoruz.

Çorabın arkasını çevirip orta sık iğneden lacivert ipimiz ile ilmek çıkarıp 7 zincir çekiyoruz. (5. ve 6. resim) Topuğun uç kısmından artırmalar yaparak örmeye devam ediyoruz. Arttırmayı ilk 6 sırada yapıyoruz. Sonraki sıraları artırmadan devam ediyoruz. Topuk için 21 sıra yapıyoruz.  Örgünüzü topuk kısmı bittiğinde iki kenarda kırmızı kısımdan 7'şer tane örülmemiş sık iğne kalacak şekilde ayarlayın.

Sonra kırmızı ipimizle devam ediyoruz. (8. resim) Bu ilk sırada baştan ve sondan 2. sık iğneleri çift örerek artırın. 11. sırada ise bacağın iki yan kısmından artırın. Konç kısmı 28 sıra olacak.

Lastik kısmı için 69 ilmek çıkarıp şişe diziyoruz. İki sıra lacivert, iki sıra kırmızı cilveli lastik örüyoruz.

En son ön iki kenarına 3 sık iğne, 2 zincir, 3 sık iğne şeklinde bağcıkları geçireceğimiz kısmı örüyoruz. Bağcıkları da yaptıktan sonra soğuk kış günleri için çorabımız hazır. :)

(Resimlerin büyük boyutta görmek için üzerine tıklayınız.)

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !